Türkçe

İletişim

  • 0 534 272 41 60 266 324 0605
  • VEHBİBEY MAH CÜMHURİYET MEYDANI FEHMİ VURAL PASAJI KAT 2 NO 13 ---- SARIMSAKLI OFİSİMİZ --- KÜÇÜKKÖY MAH KAPLAN SK.[LUNAPARK A101] YANI YENİ SAĞLIK OCAĞI KARŞISI KARSER ELİT APARTMANI NO 6/1 SARIMSAKLI AYVALIK

NEREDEYİZ?

KOD İLE ARA

ZEYTİN NASIL TOPLANIR TARLADAN SOFRAYA

597 kez bakılmış
1 Ekim 2018
15:22

Zeytin ülkemizin Akdeniz ve Ege kıyılarında yetiştirilen bir ağaç bitkisidir. İnsan sağlığına olan katkıları yapılan araştırmalarla birçok defa kanıtlanmış olan zeytinin toplanması da büyük bir uğraş gerektirmektedir.

Zeytin Toplanma Zamanı Ne Zamandır?

Ülkemizdeki zeytinler genellikle ekim ayının ilk haftası itibari ile toplanmaya başlamaktadır. Süreç yeni yılın ilk gününe kadar devam eder. Aralığın bu denli fazla olmasındaki temel etmen sonbahar aylarındaki yoğun yağış durumudur. Zeytin ağaçlarının ıslanması durumunda toplama işlemine ara verilir. Bunun nedeni böylesi durumlarda ağaca yapılacak müdahalelerin ağacın hastalık kapma olasılığını artırmasıdır. 1 Ocak tarihinde ise toplama işlemi genellikle son bulur. Yeni yılın ilk günü ardından ağaçlarda kalan zeytinler genellikle toplanmaz ve yöre halkı tarafından bu zeytinler “kuşun, kurdun nasibi” olarak tabir edilir.

Zeytin Toplama Evreleri

Zeytin toplama işlemi genellikle 4 evreden meydana gelir. Bu evreleri şu şekilde sıralayabiliriz;

ÖNCELİK İLE BEYAZ KIRMAZ ÇİZME GİBİ TANELİ ZEYTİNLER ALINIRSONRA ŞU ŞEKİLDE

1.Toplama (Eylül Ayının İçerisinde Gerçekleşir): Bu evrede ağaçlarda ilk kararan zeytinler toplanır. Bu zeytinler salamura yapımında kullanılır. Bu evrede elde edilecek zeytinin nispeten miktarı çoktur.
2. Toplama (Eylül Ayının Sonu ve Ekim Ayının Başı Arasında Gerçekleşir): 1. toplamada olduğu gibi bu evrede de zeytinler salamura yapımı için kullanılır. Bu evrede elde edilecek ürün miktarı çoktur.
3. Toplama (Ekim Ayı Sonu ve Aralık Ayı Ortasında Gerçekleşir): Ağaçlarda kalan tüm zeytinler toplanır. Yeşil (ham) veya siyah (olgunlaşmış) olmasına bakılmaksızın tüm zeytinler toplanır. Bu aşamada elde edilen ürün genellikle zeytinyağı için kullanılır. Ağaçların tamamı temizlenir.
4. Toplama / Başak (Aralık Ayı Sonunda Gerçekleşir): Bu evrede zeytini mal sahibinden ziyade köy gençleri veya ihtiyaç sahipleri kimselerce yapılır. Toplanmış olan zeytinlerden arda kalan zeytinler toplanır. Ağaçlardan ve yerden toplanan zeytinler genellikle sabun yapımında kullanılır. Ayıklama işlemi sonrası farklı amaçlarla da kullanılabilecek zeytin elde edilebilir.

Zeytin Nasıl Toplanır?

Zeytin toplamanın başlıca iki yöntemi vardır, bunlar şu şekildedir:

  • İnsan Gücüyle Toplama
  • Makine Gücüyle Toplama

Bu iki farklı yöntemi açacak olursak şunları söyleyebiliriz.

  • İnsan Gücüyle Toplama

Genellikle günün ilk ışıkları ile birlikte tarlaya giriş yapılır. Çoğu zaman tarla sahibinin yanında “imeci” denilen köy halkı ya da “amele” adı verilen mevsimlik işçiler bulunur. Öncelikli olarak tarlada çalışacak olan insan grubu arasında iş bölümü yapılır. Zeytin toplanırken 3 temel görev vardır;

  • Ağaççı: Ağaca çıkarak tepe dallarındaki zeytinleri düşürmekten sorumlu olan kişilere denir. Zeytin ağacının ince dalları düşünüldüğünde genellikle minyon tipli insanlardan meydana gelir denilebilir. Ağaççı olabilmek tecrübe gerektirir.
  • Merdivenci: Özel zeytin merdivenlerini kullanan ve ağacın çevresindeki yüksek dalları sıyırmakla sorumlu olan kişilerdir. Merdivenciler genellikle erkeklerden olur. Bunun nedeni merdivenin ağırlığıdır.
  • Yaygıcı: Ağaççı ve merdivencilerin ağaçtan düşürdükleri zeytinlerin toprakla temasını engellemek adına yayılan yaygılardan sorumlu olan kişilerdir. Toplanacak ağacın başına ilk gelen kişilerdir. Görevleri arasında yaygı dışına düşen zeytinleri toplamak ve toplanan zeytinleri kasalamakta vardır.

İnsan gücüyle toplamada ellerin yanı sıra tırmık adı verilen zeytin toplamaya yardımcı aletlerin yanı sıra sırıklar da kullanılır. Ancak çoğu zaman ağaçların zarar görmemesi adına tırmık ve sırık kullanımına başvurulmaz.

  • Makine Gücüyle Toplama

Makine gücüyle zeytin toplama işlemi 2013 yılında yapılan yeni makinelerle yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak çoğu zaman bu yola başvurulmaz. Bunun nedeni makine gücüyle toplanan zeytinlerin ağaçlara aşırı hasar vermesidir. Makine ile zeytin toplama işlemi devam etse de halen insan gücü ön plandadır.

05/07/2020 Gün Ortalama:303  Bugün2 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:18.205.109.152